Hírek
2012. Február 10. 13:50, péntek |
Belföld
Forrás: Stop.hu
Kevésbé tudományos, sokkal inkább fantasztikus
Ismét megjelenik Ray Bradbury 1950-es műve, a Marsbéli Krónikák.
Az utolsó magyar nyelvű kiadás óta 30 év telt el, így több olyan generáció is felnőtt azóta, akik a fiatal korukból adódóan vagy nem ismerik, vagy nem tudták már beszerezni a sci-fi egyik klasszikusát.
Noha a "klasszikus" mint jelző talán kicsit már fényét vesztette, ha eredeti értelmében vesszük, akkor olyasmit értünk alatta, ami kiállta az idő próbáját, e tekintetben pedig Ray Bradburyre kétségtelenül érvényes. Bradbury első novellája tizennyolc évesen jelent meg 1938-ban egy rajongói magazinban, azóta folyamatosan alkot, dolgozik; sőt mit több, az igazi áttörést hozó kötet, a Marsbéli krónikák 1950-ben jelent meg, azaz hatvankét éve. Ez a könyv jól illusztrálja Bradbury stílusát, megtestesíti mindazt, amivel beírta magát az irodalomba.
A népszerűségének egyik kulcsa, ami egyedi helyet biztosít neki a tudományos-fantasztikus irodalom palettáján, hogy ő a tudománnyal csak annyiban foglalkozik, amennyire az hatást gyakorol az emberre: nem az érdekli, hogyan működik a sugárfegyver, hanem hogy embereket lehet ölni vele; nem azt ecseteli, milyen hajtómű hajtja az űrhajót, hanem hogy hová juttatja el az embert. Ezért is nevezik humanistának, ám az, hogy világnézete emberközpontú, még nem jelenti, hogy derűs optimista.
A Marsbéli krónikák kritizálja az imperializmust, a gyarmatosítást, a rasszizmust, a környezetszennyezést, a cenzúrát és a nukleáris fegyverkezési versenyt. Ezeket a témákat azonban történetekbe, sztorikba, mesékbe ágyazza - nem véletlen nevezik sokszor "mesemondónak". A tudomány számára csak háttér, pusztán kellék, s ez is segíti, hogy a történetek megőrizzék időtlenségüket. Azt is segíti továbbá, hogy olyanok is kezükbe vegyék, akik számára a "sci-fi" címke nem feltétlen ajánlólevél.
S itt jön a képbe a siker másik kulcsa: a stílus. A költői leírások, a színek, érzetek és illatok szövevénye, a nosztalgia és idealizmus derengése; mindez olyan nyelvezetet alkot, amely egyéni, amely puhítja a néha kifejezetten komor mondanivalót (gondoljunk itt a Fahrenheit 451-re), és amelyet élvezet olvasni.
Az idén kilencvenkét esztendős Ray Bradbury mögött számos regény és tömérdek novelláskötet áll, és ha nem hiszünk a számos díjnak, elismerésnek, méltatásnak, vegyük kézbe és olvassuk el valamelyik klasszikusnak titutált művét, és döntsük el, kiállja-e az idő és mai olvasói elvárások próbáját.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Január 24. 07:39, péntek | Belföld
Nagy Márton magyar-amerikai befektetési és üzleti kapcsolatokért felelős miniszteri biztost nevezett ki
A nemzetgazdasági miniszter a magyar-amerikai gazdasági kapcsolatok erősítése érdekében Katona Bencét nevezi ki a tárca magyar-amerikai befektetési és üzleti kapcsolatokért felelős miniszteri biztosává
2025. Január 23. 07:57, csütörtök | Belföld
Új polgári repülőteret alakítanak ki Miskolcon
A Miskolc City Airport megkapta a létesítési engedélyt az új, polgári célú, speciális repülőtér kialakítására Miskolcon - jelentette be Csöbör Katalin sajtótájékoztatón szerdán a vármegyeszékhelyen.
2025. Január 23. 07:52, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: itt a repülőrajt!
Nem ígérgetünk, hanem dolgozunk és teljesítünk - mondta Orbán Viktor miniszterelnök hozzátéve, az állampapírok után 1700 milliárd forintnyi kamatot fizetnek ki a magyar lakosságnak.
2025. Január 22. 07:38, szerda | Belföld
Orbán Viktor: agresszív és ellenséges nyilatkozatok jönnek Kijevből
Agresszív és ellenséges nyilatkozatok jönnek Kijevből - mondta a miniszterelnök kedden Pozsonyban sajtótájékoztatón a leállított gáztranzittal összefüggésben, miután tárgyalt Robert Fico szlovák kormányfővel.