Hírek
2026. Június 25. 19:00, csütörtök |
Belföld
Forrás: MTI
Hőség - Harmadfokú hőségriasztást rendelt el a tisztifőorvos szombattól
A várható extrém meleg miatt harmadfokú hőségriasztást rendelt el a tisztifőorvos szombattól;
Oroszi Beatrix a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón arra kért mindenkit, hogy a következő napokban fokozottan figyeljen oda saját magára, családjára és a környezetében élő emberekre is. A Védelmi Igazgatási Hivatal főigazgatója azt mondta, az energiaellátásban jelenleg nincs rendkívüli beavatkozást igénylő krízishelyzet.
Jelezte:
extrém meleg időre számíthatunk legalább 4 napon keresztül, a napi középhőmérséklet eléri vagy meghaladja a 29 Celsius-fokot, több térségben a nappali csúcshőmérséklet tartósan 38 vagy 40 fok körül alakulhat.
Kiemelte, a meteorológiai előrejelzések alapján ez az idei év eddigi legintenzívebb és legveszélyesebb hőhulláma lehet, az elmúlt 20 évben sem igazán láttak ehhez hasonlót.
Hangsúlyozta, a hőség nemcsak kellemetlenséggel jár, de jelentős terhelést is jelent a szervezetnek.
A hőség miatt a legnagyobb veszélyben a legidősebbek és a legfiatalabbak - a csecsemők és kisgyerekek - vannak, de ezen kívül a várandós nők, a szív-érrendszeri betegek, a légzőszervi betegek, a cukorbetegek, a mozgásukban korlátozott emberek, a hajléktalanok, valamint mindazok, akik a szabadban fizikai munkát végeznek vagy sportolnak.
A hőség senkit nem kímél, életkortól függetlenül bárki kimerülhet a hőségtől és bárki lehet rosszul - figyelmeztetett. Ilyenkor sokkal többet izzadunk, folyadékot veszítünk, nagy a kockázata a kiszáradásnak, a szívnek sokkal többet kell dolgoznia, a hőmérséklet, a testhőmérséklet fenntartása is sokkal nagyobb energiát igényel, és ezért főleg, ha több napon keresztül tart a hőség, a szervezet kimerülhet - tette hozzá.
A tisztifőorvos azt tanácsolta mindenkinek, hogy a hőség ideje alatt igyon a megszokottnál többet, lehetőleg vizet, kerülje az alkoholos és koffeintartalmú italok fogyasztását, lehetőség szerint 11 és 16 óra körül ne tartózkodjon a szabadban napon, és viseljen könnyű, világos ruhát, ami lehetővé teszi az izzadást.
A lakásokat hajnali, illetve a késő esti órákban szellőztessék, napközben árnyékolják, és ha lehet, használjanak ventilátort, vagy bármilyen más hűtési lehetőséget - folytatta.
Külön felhívta a figyelmet arra, hogy a melegben még pár percre se hagyjanak gyermeket, idős személyt és kisállatokat gépkocsiban, továbbá csak kijelölt fürdőhelyeken fürödjenek, és felhevült testtel soha ne ugorjanak vízbe.
Arra kért mindenkit, hogy a következő napokban fokozottan figyeljen oda saját magára, családjára, illetve a környezetében élő emberekre is. Egy telefonhívás, egy pohár víz is életet menthet, hívjuk fel szüleinket, családtagjainkat, kopogjunk át a szomszédhoz, kérdezzük meg, hogy jól vannak-e, kell-e segítség
- hangsúlyozta.
A közösségi összefogás életeket menthet - figyelmeztetett, hangsúlyozva, meg lehet nyitni az emberek előtt a klimatizált közösségi tereket, múzeumokat, művelődési házakat, irodákat.
Arra is kitért, a hőség jelentős terhet ró az egészségügyi ellátórendszerre, akár 400-450 plusz bejelentés is érkezhet naponta a mentőszolgálathoz, növekszik a sürgősségi betegellátást végző osztályok forgalma, és megduplázódhatnak a balesetek miatti mentőhívások, és egyértelműen nő a halálozások száma is.
Fontosnak nevezte, hogy a szociális ellátórendszer fordítson figyelmet az idősekre és azokra, akik a leginkább ki vannak téve a kockázatnak, és arra is figyelmeztetett: minden munkáltatónak dolga, hogy figyeljen a hőségben munkát végző munkavállalóira, biztosítson számukra védőitalt és pihenőidőt árnyékban.
Kádár Pál, a Védelmi Igazgatási Hivatal főigazgatója azt mondta: az energiaellátásban jelenleg nincs rendkívüli beavatkozást igénylő krízishelyzet, a valaha mért csúcsidőszakhoz képest 95 százalékos az energiafelhasználás Magyarországon.
A főigazgató beszámolt arról, hogy számos helyen már most működnek vízosztó pontok, párakapuk. Szerdán 346 helyszínen szervezett a hivatal, illetve a vele együttműködő szervezetek és szolgáltatók vízosztást. A feladatokban 2000 ember vett részt, akik több mint 25 250 liter vizet osztottak ki.
Felhívta a figyelmét a hétvégi rendezvények szervezőinek, hogy kötelességük gondoskodni ezek biztonságos lebonyolításról, és arra kérte a szervezőket, hogy nézzék át a korábban megírt terveket a jelenlegi hőmérsékleti viszonyokra tekintettel.
Jelezte, a vasúti közlekedésben már szükség volt bizonyos pálya- és sebességkorlátozásokra, ezek folyamatosan tájékoztatnak az ismert információs csatornákon. A Magyar Államvasutak is folytatja a vízosztási programját, szerdán 15 ezer félliteres palack vizet osztottak ki - mondta.
Kádár Pál ismertette, a Védelmi Igazgatási Hivatal információs bázisként, egyfajta adat- és intézkedési központként segíti a kormány munkáját.
A hivatalban fut össze a víziközmű-szolgáltatók, az önkormányzatok, a területi védelmi bizottságok, a meteorológiai szolgálat, a közlekedési szervezetek, illetve a különböző, más szolgáltatók jelentései, adatközlései.
A hivatal felel azért is, hogy amennyiben kormányzati szintű intézkedésre lenne szükség az általános válságkezelési eljárásokon túl, akkor megszülessenek azok a javaslatok, amelyek alapján a miniszterelnök, illetve a kormány dönteni tud.
Borítókép: Budapest, 2026. június 25. Oroszi Beatrix országos tisztifőorvos a kormányszóvivői sajtótájékoztatón az Építési és Közlekedési Minisztérium épületének aulájában 2026. június 25-én. MTI/Szigetváry Zsolt
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 25. 08:39, csütörtök | Belföld
Őrizetbe vették Fonyód volt fideszes polgármesterét
Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt indított eljárást a rendőrség Fonyódon.
2026. Június 25. 07:00, csütörtök | Belföld
Hőség - Magyar Péter: kormányrendeletet fogadtunk el a védelmi tevékenység összehangolására
A hőségriadó miatti védelmi tevékenység összehangolására kormányrendeletet fogadott el a kabinet
2026. Június 24. 19:55, szerda | Belföld
Kapitány István: a kormány az energiafüggetlenség és ellátásbiztonság erősítésén dolgozik
A kormány Magyarország energiafüggetlenségének és ellátásbiztonságának erősítésén dolgozik tisztább, biztonságosabb és fenntarthatóbb energiával - mondta szerdai videóüzenetében Kapitány István.
2026. Június 24. 15:26, szerda | Belföld
Benyújtották az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát előkészítő törvényjavaslatot
A Tisza Párt parlamenti képviselője, Melléthei-Barna Márton kedd este benyújtotta azt a törvényjavaslatot, amely az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát készíti elő.

