Hírek
2012. Március 07. 14:11, szerda |
Belföld
Forrás: mno.hu / MTI
Hosszú utat tesznek meg

Közismert, hogy a tengeri teknősök hosszú utat tesznek meg, hogy visszatérjenek születési helyükre és lerakják tojásaikat.
Egy amerikai kutatás során viszont arra derült fény, hogy az ifjoncok is több ezer kilométeres vándorlásra vállalkoznak.
A kutatásról az Amerikai Természettudományi Múzeum kiadványában jelent meg tanulmány. Peter Meyland, a floridai Eckerd College professzora a csendes-óceáni levesteknőst (Chelonia agassizi) vizsgálja. Mint sokéves kutatásai kimutatták, a Costa Rica partvidékén kikelő teknősök Barbadosra, Észak-Karolina partvidékére vagy a Bermuda-szigetcsoportra vették az irányt – olvasható a LiveScience tudományos hírportálon.
„Ezt az utat mindössze egyszer teszik meg, de ez sokkal hosszabb, mint a felnőttkori reprodukciós vándorlás. Több ezer, akár tízezer kilométert is megtesznek” – hangsúlyozta Peter Meylan. Ismertetése szerint a legvalószínűbb úti cél a Bermuda-szigetcsoport, ahol az ifjoncok serdülőkorukat töltik.
„Meghatározott időt töltve az óceánban érkeznek meg. A Bermuda-szigetek körüli vizekben érik el végleges testméreteiket – tányérnyi teknősökből mosódézsa-nagyságú hüllőkké válnak, majd elindulnak felnőttkori élőhelyeik felé” – magyarázta a professzor.
Peter Meylan a vándorlással kapcsolatban kiemeli, hogy ez igen veszélyes időszak lehet a fiatal teknősök életében, ezért az útvonalaikat hivatalos védelemben kell részesíteni.
MTI / mno
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 22. 07:35, kedd | Belföld
Felújítás miatt négy hétre bezár a Keleti pályaudvar
Felújítás miatt augusztus 25-től négy hétre bezár a Keleti pályaudvar - közölte a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebookon hétfőn közzétett videóban.
2025. Július 22. 07:33, kedd | Belföld
Magyarország és Szerbia új kőolajvezetéket épít a két ország között
Magyarország, a rezsicsökkentés vívmányainak megóvása érdekében, új kőolajvezetéket épít Szerbiával, amely akár már 2027-ben működésbe léphet - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.
2025. Július 22. 07:28, kedd | Belföld
Szijjártó Péter reméli, hogy az amerikai-orosz birkózó mérkőzések enyhülést hoznak a két ország kapcsolatában
A pingpong-diplomácia egyszer már bejött az 1970-es években, így remélhetőleg a kedden Budapesten rendezendő amerikai-orosz birkózó mérkőzések is enyhülést fognak hozni a két ország kapcsolatában
2025. Július 22. 07:24, kedd | Belföld
Társadalmi egyeztetésre bocsátották az Otthon Start hitel részletszabályait
A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta a 3 százalékos otthonteremtési hitel részletszabályait tartalmazó kormányrendeletet - közölte a Miniszterelnökség hétfőn az MTI-vel.