Városlista
2026. június 5, péntek - Fatime

Hírek

2019. Április 15. 05:00, hétfő | Külföld
Forrás: mti

Ismét meghosszabbítják az ellenőrzést Németország Ausztriával közös határszakaszán

Ismét meghosszabbítják az ellenőrzést Németország Ausztriával közös határszakaszán

Németország további hat hónapra, novemberig meghosszabbítja az ideiglenesen visszaállított ellenőrzést az Ausztriával közös határszakaszán.

A határellenőrzés fenntartása migráció- és biztonságpolitikai okokból szükséges - mondta Horst Seehofer szövetségi belügyminiszter a Bild am Sonntag című lapnak.

A tárca pénteken tájékoztatta az Európai Bizottságot a döntésről.

Ugyancsak pénteken Dánia kormánya is értesítette a brüsszeli testületet, hogy újabb hat hónapra meghosszabbítják a dán-német határ ellenőrzését, előzőleg pedig Ausztria közölte, hogy folytatják az ellenőrzést a magyar és a szlovén határszakaszon. A koppenhágai és a bécsi vezetés is migráció- és biztonságpolitikai okokra hivatkozott.

A német kormány legutóbb tavaly ősszel döntött a bajor-osztrák határ ellenőrzésének fenntartásáról, a rendelkezés 2018. november 12-től 2019. május 11-ig érvényes. Most ezt a rendelkezést hosszabbították meg további fél évvel.

Németországot a bajor-osztrák határon éri el a balkáni migrációs útvonalon és az Olaszország felől érkező menedékkérők többsége. Az övezeten belüli szabad mozgásra és az övezet külső határának ellenőrzésére épülő schengeni rendszer szabályai szerint alapesetben szabadon átjárható határszakaszon 2015 szeptemberében állították vissza ideiglenesen az ellenőrzést, a nemzetközi menekültválság miatt.

A szövetségi belügyminisztérium kimutatása szerint tavaly 1,98 millió embert ellenőriztek a bajor-osztrák határszakaszon. Közülük 12 522 embert tartóztattak fel, a többi között illegális határátlépés, letartóztatási parancs vagy beutazási tilalom miatt.

A felülvizsgálat alatt álló schengeni határellenőrzési szabályrendszer megengedi, hogy a tagállamok a schengeni övezeten belül ideiglenesen ismét határellenőrzést vezessenek be, amennyiben komoly veszély fenyegeti országuk köz- vagy belbiztonságát. Jelenleg Németország, Dánia és Ausztria, valamint Svédország és Norvégia tart fent a schengeni belső határokon olyan ellenőrzést, amelyet még a 2015-ös válság nyomán vezettek be, Franciaország pedig a folyamatos terrorfenyegetettség miatt tart fenn határellenőrzést.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 05. 14:00, péntek | Külföld

Donald Trump: csak az Egyesült Államok és Kína rendelkezik az iráni uránkészlet eltávolításához szükséges eszközökkel

Csak az Egyesült Államok és Kína rendelkezik a lebombázott iráni atomlétesítményekben rekedt dúsított uránkészlet eltávolításához szükséges eszközökkel - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.

2026. Június 05. 11:00, péntek | Külföld

Ukrajnai háború - Zelenszkij Putyinnak címzett nyílt levélben sürgette a háború lezárását

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz államfőnek címzett nyílt levelében sürgette a háború lezárását és a vezetők közti közvetlen tárgyalásokra való áttérést

2026. Június 04. 12:00, csütörtök | Külföld

Iráni konfliktus - Az Irán elleni katonai műveletek kongresszusi jóváhagyásáról fogadott el határozatot a képviselőház

Donald Trump amerikai elnök háborús döntési hatáskörének korlátozásáról, az Irán elleni katonai műveletek kongresszusi jóváhagyásáról fogadott el határozatot az amerikai képviselőház szerdán.

2026. Június 04. 11:00, csütörtök | Külföld

Orosz külügyi szóvivő: Moszkva kész a pragmatikus kapcsolatépítésre Magyarországgal

Oroszország készen áll arra, hogy pragmatikus kapcsolatokat építsen ki Magyarország új kormányával - jelentette ki Marjia Zaharova orosz külügyi szóvivő a RIA Novosztyi hírügynökség által csütörtök hajnalban kiadott nyilatkozatában.