Hírek
2016. Augusztus 06. 04:19, szombat |
Külföld
Forrás: mti
Közvetlen kapcsolatban állhatott az Iszlám Állammal a würzburgi és az ansbachi merénylő
Közvetlen kapcsolatban állhattak az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezettel a németországi Würzburgnál és Ansbachban júliusban elkövetett merényletek tettesei a mobiltelefonon folytatott üzenetváltásaik (chat) alapján
- jelentette a Der Spiegel című német hírmagazin pénteken a nyomozás menetét ismerő biztonsági forrásokra hivatkozva.
A beszámoló szerint a würzburgi támadás bizonytalan személyazonosságú - 17 éves afgán menedékkérőként regisztrált - elkövetője és az ansbachi merénylet 27 éves elutasított szíriai menedékkérő tettese egy azonnali üzenetküldő szolgáltatás révén többször kapcsolatba lépett feltételezett IÁ-tagokkal. A partnerek több telefonszámot, köztük szaúd-arábiai számokat használtak.
A würzburgi merénylő azzal az üzenettel búcsúzott el, hogy "találkozunk a mennyországban". Előtte chatpartnere azt javasolta, hogy autóval hajtson tömegbe. A támadó elvetette az ötletet, arra hivatkozva, hogy nincs jogosítványa, és azt írta, hogy inkább felszáll egy vonatra és rátámad az első utasokra, akik elé kerülnek.
A merénylő július 18-án egy Würzburgba tartó vonaton késsel és baltával felfegyverkezve rárontott négy kínai turistára. Életveszélyes sebesüléseket okozott nekik, majd a szerelvényről leszállva megsebesített egy német nőt is. Rátámadt az elfogására érkezett terrorelhárítókra is, ezért lelőtték.
A Der Spiegel szerint a július 24-én Ansbach óvárosában egy szabadtéri koncert helyszínének közelében elkövetett robbantásos merénylet tettese az üzenetváltásai alapján valószínűleg nem szándékosan hozta működésbe a hátizsákjába rejtett házilagos készítésű pokolgépét. A terv inkább az lehetett, hogy a hátizsákot lerakja a tömegben és távirányítással felrobbantja.
Erre utal, hogy chatpartnere röviddel a merénylet előtt arra utasította, hogy készítsen videofelvételt a robbantásról és küldje el az IÁ-nak. Az üzenetváltásban arról is szó esik, hogy újabb merényleteket is el kell majd követnie. Ezzel egybevág, hogy szállásán további pokolgépek előállítására alkalmas anyagokat és tárgyakat találtak, és a merénylet után az IÁ által közzétett videofelvételen egy arcát fekete sállal takaró férfi azzal fenyegetőzik, hogy a németek "nem fognak tudni többé nyugodtan aludni", mert felrobbantják otthonaikat, és ígéretet tesz arra, hogy elviselhetetlenné teszi az életet az országban.
Azonban a pokolgép már akkor működésbe lépett, amikor a hátizsák még nála volt. A merénylő meghalt a robbanásban, 15 ember megsebesült.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 20. 07:12, kedd | Külföld
Francia uniós biztos: az EU-nak megvannak az eszközei az új amerikai vámok elkerülésére
Az EU rendelkezik azokkal az eszközökkel, amelyekkel elrettentheti Donald Trump amerikai elnököt attól, hogy új vámokat vessen ki azokra az országokra, amelyek ellenzik Grönland amerikai annektálását
2026. Január 19. 07:21, hétfő | Külföld
Brit miniszterelnök: nem helyénvaló NATO-szövetségeseket vámokkal fenyegetni Grönland ügyében
Keir Starmer brit kormányfő vasárnap közölte Donald Trump amerikai elnökkel, hogy nem helyénvaló, ha az Egyesült Államok vámokkal fenyegeti saját NATO-szövetségeseit a Grönland feletti szuverenitásról folyó vitában.
2026. Január 19. 07:20, hétfő | Külföld
Egy év alatt 130 milliárd dollárral nőtt az orosz aranytartalék értéke
Az orosz aranytartalék értéke a nemesfém drágulása miatt egy év alatt rekord nagyságban, 130 milliárd dollárral (43 ezer milliárd forint) nőtt – jelentette a RIA Novosztyi hírügynökség az orosz központi bank adataira hivatkozva.

