Hírek
2015. Június 17. 09:06, szerda |
Külföld
Forrás: MTI
Külföldi sajtó Magyarországról - Frankfurter Allgemeine Zeitung

Magyar kormánypopulizmus és az Európai parlament reflexei címmel közölt kommentáló elemeket tartalmazó írást keddi, nyomtatott számában a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
A német konzervatív napilap szemleírója, Stephan Löwenstein beszámolt az Európai Parlament Magyarországgal foglalkozó határozatáról, amely - mint értékelte - kemény hangú volt. A képviselők úgy találták, hogy az idei esztendő új fejleményei aggodalomra adtak okot a jogállamiság, a demokrácia és az alapvető jogok helyzetét illetően Magyarországon, ami - mindent összevéve - a jogállamiság kirajzolódó, rendszerszintű fenyegetettségét jelentheti.
Az újság magyar szakértőjének számító szerző úgy vélte, hogy a határozatban több van, mint a magyar kormány megfeddése. A képviselők ugyanis "nyomatékosan" felszólították az Európai Bizottságot arra, hogy "átfogó felügyeleti folyamatot" léptessen életbe a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok helyzetét illetően Magyarországon.
A cikkíró emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor miniszterelnök április végén vitát kezdeményezett a halálbüntetésről, ami a szerző szerint a többi között azért is különös, mert a téma a kommunista diktatúra megdöntése óta nem volt napirenden Magyarországon. Az egészet "pártpolitikai manőverként" kell értékelni Löwenstein szerint. A szerző foglalkozott a bevándorlás témájával kapcsolatos, a nyolcmillió szavazásra jogosultnak kiküldött, értékelése szerint szuggesztív kérdéseket tartalmazó kérdőívekkel is. Úgy vélte, hogy valójában belpolitikai kampányról van szó, amit megerősítenek azok a plakátok is, amelyek a "nemzeti konzultációt" kísérik.
Stephan Löwenstein idézte Kovács Zoltán kormányszóvivő kijelentését, amely szerint mind a halálbüntetéssel kapcsolatos vitáról, mind pedig a kérdőív megfogalmazásairól az utca emberei, illetve a vendéglőkben ülők hasonlóan gondolkodnak és ugyanezeket a kérdéseket teszik fel. A szerző megjegyzi: ha egy kormány a retorikáját azzal indokolja, hogy a "törzsasztaloknál" így beszélnek, az a populizmus "színtiszta definícióját" jelenti. Más kérdés, hogy minderről az európai parlamenti képviselőknek kell-e ítéletet mondaniuk avagy adott időben a magyar választóknak - írta Löwenstein.
A szerző ugyanakkor sajnálatosnak nevezte, hogy a populista pártkampányok, illetve a politikailag korrekt felháborodás lármája mögött valójában elsikkad az a kérdés, amiről érdemes lenne vitát folytatni, mégpedig arról: vajon az uniós tagság, valamint a partnerekkel való szolidaritás azt jelenti-e, hogy a kelet-európai országoknak olyan bevándorlási politikát kell követniük, amilyet Németország, Franciaország vagy Nagy-Britannia különböző történelmi okokból folytatott? Vajon a multikulturális társadalom előnyeit minden körülmények között a hátrányai elé kell helyezni, amíg fennáll a választás lehetősége? - teszi fel a kérdéseket Löwenstein.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 25. 07:46, péntek | Külföld
Ungváron második napja tüntetnek a korrupcióellenes hatóságok függetlenségét korlátozó törvény ellen
2025. Július 25. 07:42, péntek | Külföld
Az amerikai kormány felfüggeszti részvételét a gázai tűzszünetről szóló tárgyalásokon
Az amerikai kormány felfüggeszti részvételét a gázai tűzszünetről szóló tárgyalásokon és hazarendeli az Egyesült Államok delegációját a Dohában zajló egyeztetésekről - jelentette be Steve Witkoff különleges elnöki megbízott.
2025. Július 24. 07:32, csütörtök | Külföld
Ukrán elnök: Kijev azonnali és teljeskörű tűszünetet fog követelni az orosz féltől az isztambuli tárgyaláson
Azonnali és teljeskörű tűzszünethez fog ragaszkodni az ukrán küldöttség az orosz féllel szerdán tartandó újabb isztambuli tárgyalási fordulón - közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Facebook-oldalán.
2025. Július 23. 07:32, szerda | Külföld
Donald Trump szerint a nem túl távoli jövőben létrejöhet látogatása Pekingbe
Donald Trump szerint a \"nem túl távoli jövőben\" létrejöhet látogatása Pekingbe, eleget téve Hszi Csin-ping kínai elnök meghívásának