Hírek
2022. Március 18. 17:06, péntek |
Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Lézeres légvédelmi rendszer telepítését tervezi a gázai határra Izrael
Izrael lézerágyúkkal működő rakétavédelmi rendszer telepítését tervezi, első lépésben a gázai határra - jelentette a Háárec című izraeli újság honlapja pénteken.
Szinte elhanyagolható üzemeltetési költségekkel fognak működni az - elsősorban a Gázai övezetből indított, és a szomszédos izraeli települések felé kilőtt rakéták, drónok és aknalövedékek elfogására szolgáló - új lézerrendszerek, melyek a tervek szerint három éven belül elkészülnek.
A védelmi minisztérium illetékesei bejelentették, hogy várhatóan a következő napokban aláírják az új légvédelmi rendszerekről szóló, több száz millió sékeles (több tízmilliárd forintos) megállapodást.
A lézeren alapuló új rendszert kifejlesztő izraeli Elbit Systems és Rafael Advanced Defense Systems fegyvergyártó vállalatok közölték, hogy három éven belül képesek megindítani a gyártást. A rendszert elsőként a Gázai övezet mellé telepítik az onnan kilőtt rakéták befogására.
Az új védelmi fegyverek fókuszált, nagy hatótávolságú, 100 kilowatt erősségű lézersugarakat használnak, amelyek 10 kilométeres hatótávolságig képesek a rakéták, a drónok és az aknavető lövedékek megsemmisítésére.
"Két technológiai újítással sikerült elérnünk valamit, amely tudomásom szerint senki másnak nem sikerült" - mondta a védelmi minisztérium kutatási és fejlesztési osztályát vezető Janiv Rotem tábornok az új fegyverről.
Egyelőre a korábbi Vaskupola légvédelmi rendszerrel összehangolva működik majd az új fegyverzet, amely az aktuális fenyegetéshez igazítja az elfogást, és amikor lehetséges, lézerágyúval és nem a drága ellenrakétákkal semmisíti meg az Izraelre célzott lövedékeket.
A Vaskupolától eltérően a lézerrendszer képes lesz a rakétákat már az ellenséges terület felett elfogni, még mielőtt elérnék Izraelt. A rendszer nem igényel folyamatos elfogórakéta-utánpótlást sem harc közben, szemben a Vaskupolával, amelynek működéséhez elfogó ellenrakétákat kell a kilövő egységekhez szállítani.
A Vaskupola rakétái több tízezer sékelbe (több mint egymillió forintba) kerülnek, a lézeres elfogáshoz viszont csak néhány sékel (legfeljebb ezer forint) árú elektromosság szükséges.
Benjamin Ganz védelmi miniszter csütörtökön újságíróknak azt jósolta, hogy az izraeli technológiai áttörés a közeljövőben együttműködést eredményezhet a világ több országával és nagyvállalatával.
Naftali Bennett miniszterelnök február elején jelentette be, hogy Izrael már egy éven belül elkészítheti védelmi rakétaelhárító lézerfegyverét, de a jelenlegi közlések alapján erre várhatóan csak három év múlva kerül sor.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 02. 10:13, péntek | Külföld
Hszi Csin-ping: folytatni kell Kína csodájának új fejezetét
Folytatni kell Kína csodájának új fejezetét, 2026 a 15. ötéves terv nyitó éve lesz - mondta Hszi Csin-ping, a Kínai Népköztársaság elnöke a közmédiában csütörtökön sugárzott beszédében.
2026. Január 02. 10:11, péntek | Külföld
Ukrán elnök: a háború idén véget érhet, de fokozni kell a nyomást Oroszországra
Az ukrajnai háború 2026-ban véget érhet, de ehhez fokozni kell a nyomást Oroszországra - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök újévi beszédében.
2026. Január 01. 09:49, csütörtök | Külföld
Ukrajnai háború - Vlagyimir Putyin: hiszünk a győzelmünkben!
2025. December 30. 09:51, kedd | Külföld
Kreml: Moszkva egyetért Donald Trumppal abban, hogy közel a rendezés
Moszkva egyetért Donald Trump amerikai elnöknek azon kijelentésével, miszerint a felek közel állnak az ukrajnai konfliktus rendezéséhez, és a tárgyalások végső szakaszban vannak

