Hírek
2011. Szeptember 09. 14:13, péntek |
Külföld
Forrás: MTI
Obama 447 milliárd dolláros munkaerőpiaci élénkítő csomagot terjesztett elő

Az amerikai gazdaság élénkítését, és a munkahelyteremtést célozza az a 447 milliárd dolláros törvényjavaslat-csomag, amelyet Barack Obama elnök terjesztett elő csütörtök este a kongresszus két házának együttes ülésén.
Az adócsökkentésből és a kormány által finanszírozott programokból álló csomag elfogadtatása kulcsfontosságú Obama jövő évi újraválasztásának szempontjából egy olyan szövetségi törvényhozásban, amelyben a szenátusi többség demokratáké, a képviselőházat viszont a republikánusok ellenőrzik. A munkanélküliségi ráta 9,1 százalékos, ami miatt elemzők szerint kudarcot vallhat az elnök duplázási kísérlete.
Az elnök úgy fogalmazott: az Egyesült Államok válságban van, ezért a honatyáknak véget kell vetniük a "cirkusznak" és tenniük kell valamit a gazdaság megsegítése érdekében. A munkahelyteremtő csomag egyaránt csökkenti a munkavállalók és a vállalkozások adóit, és infrastruktúra-fejlesztési programok révén építőmunkásoknak és tanároknak kíván munkahelyeket teremteni. Az előterjesztések között szerepel az amerikai munkavállalók és kisvállalkozók bért terhelő járulékának felére csökkentése, valamint az új munkahelyeket teremtő vállalkozásoknak nyújtandó adókedvezmény.
"Azonnal el kell fogadniuk ezt a munkahelyteremtő programot" - mondta a szövetségi képviselőknek Obama.
Az elnök által előterjesztett intézkedések között a legjelentősebb, 240 milliárd dolláros tétel a bért terhelő járulék csökkentése. A csomagban szerepel továbbá a munkanélküliségi biztosítás 49 milliárd dollár költségkihatású meghosszabbítása, az iskolák 30 milliárdért való korszerűsítése és 50 milliárdnyi befektetés infrastrukturális projektekbe. Az elnök a piac élénkítése érdekében szeretné továbbá megkönnyíteni az ingatlantulajdonosok számára a záloghitelek újrafinanszírozását.
A csomag életképessége az első reakciók szerint kétséges. Elfogadtatása esetén a gazdaság élénkülése Obama kezére játszhat a választási küzdelemben, de az elnök - elvben legalábbis - abból is profitálhat, ha a csomag elakad a kongresszusban, mert akkor a törvényhozást okolhatja a nehézségek miatt.
Az NBC és a The Wall Street Journal közös felmérése szerint Obama, aki a lakosság körében már csak 40 százalék körüli támogatottságoz élvez, már nem favoritja a 2012-es politikai erőpróbának, ezért magához kell ragadnia a kezdeményezést a republikánusokkal folytatott ádáz ideológiai küzdelemben.
Obama 2009-ben - amikor a kongresszus mindkét háza még a demokraták kezén volt - 800 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagot fogadtatott el.
MTI
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 25. 07:46, péntek | Külföld
Ungváron második napja tüntetnek a korrupcióellenes hatóságok függetlenségét korlátozó törvény ellen
2025. Július 25. 07:42, péntek | Külföld
Az amerikai kormány felfüggeszti részvételét a gázai tűzszünetről szóló tárgyalásokon
Az amerikai kormány felfüggeszti részvételét a gázai tűzszünetről szóló tárgyalásokon és hazarendeli az Egyesült Államok delegációját a Dohában zajló egyeztetésekről - jelentette be Steve Witkoff különleges elnöki megbízott.
2025. Július 24. 07:32, csütörtök | Külföld
Ukrán elnök: Kijev azonnali és teljeskörű tűszünetet fog követelni az orosz féltől az isztambuli tárgyaláson
Azonnali és teljeskörű tűzszünethez fog ragaszkodni az ukrán küldöttség az orosz féllel szerdán tartandó újabb isztambuli tárgyalási fordulón - közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Facebook-oldalán.
2025. Július 23. 07:32, szerda | Külföld
Donald Trump szerint a nem túl távoli jövőben létrejöhet látogatása Pekingbe
Donald Trump szerint a \"nem túl távoli jövőben\" létrejöhet látogatása Pekingbe, eleget téve Hszi Csin-ping kínai elnök meghívásának