Városlista
2025. július 22, kedd - Magdolna

Hírek

2022. Január 22. 08:53, szombat | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: infoesztergom.hu

Túlnyomásos oxigénkamrát építenek az esztergomi kórházban

Túlnyomásos oxigénkamrát építenek az esztergomi kórházban

Az ország első államilag finanszírozott, kórházon belül kialakított túlnyomásos oxigénkamrája az esztergomi Vaszary Kolos Kórházban épül meg - tájékoztatta az intézmény operatív igazgatója az MTI-t.

Lugosi Krisztina közölte: már megkezdődött a 650 millió forintos beruházás közbeszerzési eljárása, a fejlesztés teljes egészében állami forrásból valósul meg.

A csaknem 450 négyzetméter alapterületű új részleg a véradó és a belgyógyászat közötti területen épül fel és mind akut, mind krónikus betegek ellátására alkalmas lesz.

Kanász Gábor, a kórház főorvosa, a Magyarországi Hiperbár- és Búvárorvosi Társaság titkára elmondta, a gyógyászati célra használt magasnyomásúoxigén-kezelés eddig csak a magánegészségügyben volt, korlátozottan elérhető.

Az oxigénterápiával betegségek széles köre kezelhető. Szén-monoxid-mérgezés, súlyos fertőzések vagy légembólia esetén életmentő a terápia, ilyenkor a kórházi háttér elengedhetetlen.

A krónikus betegségek közül a nem gyógyuló sebek kezelésére alkalmas a cukorbetegek és az érbetegek esetében. A betegek - egyszerre legfeljebb tizenegyen - a kezelés ideje alatt egy, a repülőgép utasteréhez hasonlító kamrában ülnek, arcukon oxigénmaszkkal.

A kamrában a normálisnál kétszer-háromszor nagyobb nyomáson 100 százalékos oxigént lélegeznek be a páciensek. A megnövelt nyomás és a tiszta oxigén hatására a beteg vérének oxigénszintje a normál érték 20-szorosára is megnőhet, így nemcsak a csak a vörös vérsejtek szállítanak oxigént, hanem az oxigén nagy mennyiségben beoldódik a véráramba - ismertette a főorvos.

A Vaszary Kolos Kórház Komárom-Esztergom megye második legnagyobb egészségügyi intézménye, évente 19 ezer fekvő- és 400 ezer járóbeteget lát el.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 22. 07:35, kedd | Belföld

Felújítás miatt négy hétre bezár a Keleti pályaudvar

Felújítás miatt augusztus 25-től négy hétre bezár a Keleti pályaudvar - közölte a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebookon hétfőn közzétett videóban.

2025. Július 22. 07:33, kedd | Belföld

Magyarország és Szerbia új kőolajvezetéket épít a két ország között

Magyarország, a rezsicsökkentés vívmányainak megóvása érdekében, új kőolajvezetéket épít Szerbiával, amely akár már 2027-ben működésbe léphet - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.

2025. Július 22. 07:28, kedd | Belföld

Szijjártó Péter reméli, hogy az amerikai-orosz birkózó mérkőzések enyhülést hoznak a két ország kapcsolatában

A pingpong-diplomácia egyszer már bejött az 1970-es években, így remélhetőleg a kedden Budapesten rendezendő amerikai-orosz birkózó mérkőzések is enyhülést fognak hozni a két ország kapcsolatában

2025. Július 22. 07:24, kedd | Belföld

Társadalmi egyeztetésre bocsátották az Otthon Start hitel részletszabályait

A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta a 3 százalékos otthonteremtési hitel részletszabályait tartalmazó kormányrendeletet - közölte a Miniszterelnökség hétfőn az MTI-vel.